הטבות מס ברכישת דירה ראשונה

שיתוף:

דירה ראשונה

החלטתם לרכוש את הדירה הראשונה שלכם? קודם כל, מגיע לכם מזל טוב! מדובר ללא ספק על צעד חשוב ומשמעותי, שיאפשר לכם להיכנס לשוק הנדל"ן. אומנם רוב האנשים רוכשים לעצמם דירה לצורכי מגורים, אך רבים אחרים בוחרים להשכיר את הדירה ולעבור לגור בשכירות או בנכס אחר השייך למשפחה. כמו כן, ניתן תמיד להשכיר את הדירה ולצאת לטיול ארוך בחו"ל, תוך כדי הנאה מתשלומי השכירות הנכנסים באופן רציף לחשבון הבנק שלכם. אך כמובן שלפני הכול כדאי שתכירו את המיסים שתאלצו לשלם בעקבות רכישת הדירה ואת ההטבות השונות המגיעות לכם.

 

הטבות מס ברכישת דירה ראשונה – מס רכישה

מס רכישה הינו מס שמוטל על הצד שרוכש את הדירה. גובה המס נקבע בהתאם למחיר הקנייה של הנכס וההטבות השונות המגיעות לרוכש. חשוב לציין כי מס הרכישה שתשלמו ברכישת דירה ראשונה יהיה הרבה יותר נמוך, ממס הרכישה שתאלצו לשלם ברכישת דירה שנייה או שלישית. המטרה היא למנוע כניסה המונית של משקיעים לתחום הנדל"ן ורצון להקל על זוגות צעירים שרוכשים דירה למגורים. לכן המדינה החליטה על מדרגות מס, המתייחסות לרכישת דירה ראשונה. במידה והדירה שרכשתם מגיעה עד למחיר הסף, תוכלו ליהנות מפטור מלא ממס רכישה. אך במידה וערך הנכס שלכם עבר את מחיר הסף, תאלצו לשלם מס רכישה בהתאם למדרגת המס הרלוונטית.

 

רכישת דירה ראשונה – מה כדאי לכם לדעת?

קודם כל, חשוב לדעת כי על מנת לרשום את הנכס שלכם בטאבו, תצטרכו להציג אישור המעיד על היעדר חוב במס רכישה. כלומר, לא תוכלו לרשום את הדירה שלכם בלשכת רישום מקרקעין מבלי ששילמתם את שיעור המס שנקבע, או לחילופין, קיבלתם פטור. כדאי לציין כי בניגוד למס שבח, הנגזר לפי הרווח שהמוכר עשה על הנכס שלו, מס רכישה נגזר אך ורק משווי העסקה. בכל שנה ב-15 בינואר המדינה מחליטה על התקרה המוגדרת בחוק, המעניקה פטור מתשלום מס רכישה עבור רכישת דירה ראשונה. מי שיעבור את התקרה המוגדרת בחוק יאלץ לשלם מס בהתאם למדרגת המס המתאימה, כאשר נכס יקר יותר יצריך תשלום מס גבוה יותר. 

 

הטבות מס ברכישת דירה ראשונה – כדאי להכיר

לא רבים מודעים לכך, אך רשויות המס מגדירות את רוכש הדירה בתור כל התא המשפחתי, כלומר ההגדרה כוללת הן את בני הזוג והן את הילדים מתחת לגיל 18. כך שאם לבת הזוג למשל, יש דירה משלה, הרוכש כבר לא יהיה מוגדר בתור רוכש דירה ראשונה. הדבר נכון לא רק עבור זוגות נשואים, אלא גם עבור ידועים בציבור. כדאי להדגיש כי במקרים של דירה שניתנה בירושה, או לחילופין, נרכשה לפני הנישואים, ניתן לבקש לבצע פיצול שומה, במטרה להגדיר את בן או בת הזוג נטולי הדירה בתור רוכשי דירה יחידה. 

 

מדרגות מס רכישה ברכישת דירה ראשונה

אומנם המספרים משתנים אחת לשנה, אך עד לתאריך 15.1.24 מדרגות המס ברכישת דירה ראשונה הינן:

  • דירה שנרכשה במחיר שאינו עולה על 1,919,155 ₪ אינה מצריכה תשלום של מס רכישה.
  • במידה והדירה שלכם אינה עולה על 2,276,360 ₪ תאלצו לשלם מס רכישה בשווי 3.5% מערך העסקה.
  • במידה והדירה שלכם אינה עולה יותר מ-5,872,725 ₪ תאלצו לשלם מס רכישה בשווי 5% מערך הנכס.
  • במידה והדירה שלכם אינה עולה על 19,575,755 ₪, נאלצו לשלם מס רכישה של 8%.
  • במידה ושווי הדירה שלכם עולה על 19,575,755 ₪, תצטרכו לשלם מס רכישה של 10% משווי הנכס.

 

הטבות והקלות בתשלום מס רכישה

עם זאת, כדאי לדעת כי גם אם אתם מחויבים לפי החוק לשלם מס רכישה גבוה יחסית, עדיין תוכלו לקבל פטורים והקלות שונות, במידה והינכם עומדים בקריטריונים המתאימים. למשל, נכה או עיוור זכאי ליהנות מהקלות מס ברכישת דירה למגורים. גובה ההטבה משתנה בהתאם למצב המשפחתי שלכם, כמות הדירות שיש בבעלותכם וכדומה. כמו כן, ישנן הקלות בתשלום מס רכישה למשפחות שכולות ולנפגעי פעולות איבה. מדובר על הקלות בסדר גודל דומה, הניתנות למימוש פעמיים במהלך החיים. בנוסף לכך, עולים חדשים ותושבים חוזרים זכאים גם כן להטבות והקלות בתשלום מס רכישה. 

 

תשלום מס רכישה

במידה והדירה שרכשתם מצריכה תשלום של מס רכישה, חשוב לדעת כי לפי החוק יש לשלם את מס הרכישה תוך 60 יום מתאריך העסקה. התשלום מתבצע בהתאם לשומה עצמית של הרוכש, אך במידה ומנהל המקרקעין מחליט כי השומה צריכה להיות גבוהה יותר, תאלצו לשלם את ההפרש תוך 30 ימים מתאריך המסירה של הודעת מנהל המקרקעין. ניתן לערער על החלטת מנהל המקרקעין תוך 30 ימים.

 

לסיכום

כל מי שרוכש דירה ראשונה חייב לבדוק את הטבות המס המגיעות לו לפי חוק. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע המתחום, על מנת לקבל את כל המידע הרלוונטי עבורכם.

אנו בקבוצת אינדיגו נשמח לסייע ולייעץ לכם בתחום הנדל"ן ולספק לכם מעטפת מלאה של תמיכה, לכל אורך התהליך. לקבלת מידע נוסף, צרו קשר!

עוד בנושא

החזר מס בבוקרשט: יתרון נוסף למשקיעי נדל"ן

רכישת נכסים בבוקרשט: המדריך למשקיע המתחיל

בתים למכירה בבוקרשט: השקעה בטוחה לעתיד

השקעות נדל"ן ברומניה: בוקרשט עיר ההזדמנויות החדשה של רומניה

ישראלים בבוקרשט: מנוע צמיחה משמעותי בשוק הנדל"ן

נדלן באירופה: המדריך המלא

דירות בבוקרשט: כל מה שחייב לדעת

השקעות ברומניה: כל המידע לשנת 2024

השקעות בבוקרשט: עובדות וטיפים מנצחים שלא ידעתם

פרויקטים ברומניה: למה דווקא בוקרשט?

חולמים גם על השקעה בנדל”ן בראש שקט? חולמים גם על השקעה בנדל”ן בראש שקט? חולמים גם על השקעה בנדל”ן בראש שקט?
איזור אישי

האיזור האישי מחכה לכם באפליקציית INDIGO

דילוג לתוכן